W hulajnodze elektrycznej ważne są między innymi konstrukcja, moc, zawieszenie czy pojemność baterii. Ale jako maniacy tego typu sprzętu wiemy, że liczy się przede wszystkim żywotność baterii – to ona sprawia, czy uznasz swój zakup za udany.
Różny czas pracy na baterii to zupełnie inne doświadczenia
- Jeśli według specyfikacji hulajnoga na jednym ładowaniu przejedzie 30 km, to znaczy, że pojemność baterii wynosi 7–10 Ah (dwa razy więcej niż w typowym smartfonie). W rzeczywistości będzie to około 22–24 km. Oznacza to częste ładowanie albo jazdę „wokół komina”, po podczas dłuższej trasy po prostu zabranie energii.
- Jeśli deklarowany dystans to 50 km, to pojemność baterii wynosi 13–15 Ah. Zasięg realny to 40–45 km. Jeśli więc dojeżdżasz 5 km do pracy, to jedno ładowanie wystarczy na tydzień. Oczywiście nie licz nigdy „na styk”, bo jeśli będziesz jechać pod wiatr albo zajedziesz do sklepu po zakupy, to może się okazać, że zabrakło energii.
- Jeśli producent deklaruje dystans na poziomie 70 km, to bateria zazwyczaj ma ponad 20 Ah. Jeśli dojeżdżasz kilka kilometrów do pracy, to bez obaj przejedziesz cały tydzień. I znowu: doładuj baterię, gdy tej zostało 20–30% energii – współczesne ogniwa można doładowywać w dowolnym momencie. Ładowanie do pełna takiej baterii trwa około 8–10 godzin.
- Jeśli hulajnoga ma Ci służyć przez lata, to wybierz taką o dużej pojemności. Czemu? Bo jej żywotność zazwyczaj liczona jest w cyklach. Jeżeli współczesne ogniwa mają żywotność 800 cykli, to znaczy, że przez 800 ładowań bateria będzie mieć pełną albo prawie pełną sprawność. 800 tygodni dla dużej baterii to nawet kilkanaście lat, a dla małej może to być 800 dni, a więc trochę ponad 2 lata.
Czemu deklarowany dystans 60 km to tak naprawdę tylko 45 km?
Ponieważ jest to realny, ale optymalny zasięg. 60 kilometrów można uzyskać, gdy pasażer jest dość lekki, prędkość jazdy jest stała (15–25 km/h), a teren jest płaski. W innych warunkach silnik zużywa więcej mocy, a to szybciej pochłania energię.
Na co dzień idealne warunki raczej się nie zdarzają. Po drodze zatrzymujesz się na światłach, przyspieszasz, zwalniasz, podjeżdżasz pod górkę i bywa, że wieje wiatr. Poza tym idealny zasięg jest mierzony dla lekkiego kierowy.
Nasze doświadczenie mówi, że realny dystans to 80% tego, co podaje producent. A jeśli jest to 50% i mniej deklarowanego zasięgu, oznacza to problem z baterią lub z układem ładowania. Jeśli hulajnoga jest na gwarancji, to zgłoś problem, żeby otrzymać nową baterię lub hulajnogę. A jeśli hulajnoga jest już po gwarancji, to w X-HOOK wymienimy Ci baterię w jej cenie rynkowej.
Parametry związane z baterią
Jak oblicza się pojemność baterii?
Całkowita pojemność = napięcie x pojemność rozładowania
Przykład: bateria 15 Ah 48 V ma pojemność: 48 V * 15 Ah = 720 Wh
Który parametr baterii ma związek z zasięgiem?
Zazwyczaj to wartość po „Ah” lub „mAh” (np. 15 Ah), co oznacza pojemność baterii i sugeruje zasięg hulajnogi.
Dla przykładu rozważmy 2 hulajnogi.
Pierwsza: bateria 36 V 15 Ah (czyli 540 Wh), silnik 350 W.
Druga: bateria 48 V 15 Ah (720 Wh), silnik 500 W.
Druga ma o 30% więcej energii do oddania, to mocniejszy silnik zużywa tę moc szybciej, a to przekłada się na zbliżony czas jazdy obu urządzeń. Często o zasięgu decyduje średnia prędkość jazdy. Bywa czasami tak, że hulajnoga ma duży akumulator i słaby silnik, co oznaczałoby długi czas użytkowania, ale bardzo mało mocy, a tym samym niewielką prędkość i zerową frajdę.
Bardzo dobrym punktem odniesienia jest ilość amperogodzin (Ah) dla określenia prawdopodobnego dystansu oraz dla porównania ze sobą różnych modeli. Na tej podstawie oceń, która hulajnoga spełnia Twoje oczekiwania.