Przewodnik dla posiadacza pierwszej hulajnogi elektrycznej

A Guide for Electric Scooter Beginners

Hulajnogi elektryczne hitem zdobywają serca i umysły dzieci, kobiet i mężczyzn w każdym wieku i każdego zawodu. To nowoczesny przykład, jak powinna wyglądać ekonomiczna i ekologiczna jazda. Poświęć 3 minuty, żeby dowiedzieć się, dlaczego są i będą hitem.

Czym są hulajnogi elektryczne?

To hulajnoga, tyle że z silnikiem elektronicznym i z baterią. Można na niej tradycyjnie odpychać się nogą, ale o wiele fajniejszy jest napęd elektryczny: naciskasz albo przekręcasz i jedziesz. Nie emitują spalin, mają bardzo nowoczesne akumulatory, dzięki czemu mają setki razy mniejszy wpływ na środowisko niż samochód. Jedno ładowanie kosztuje mniej niż 3 złote – można na nim przejechać nawet 100 km z prędkością nawet do 55 km/h. Który samochód tak potrafi?

Dlaczego warto wybrać hulajnogę elektryczną?

Konkretnie. Po pierwsze, minimalizuje emisję szkodliwych gazów do atmosfery, co poprawia jakość powietrza w mieście. Po drugie, hulajnogi elektryczne są ekonomiczne – ich używanie jest bardzo, bardzo tanie w porównaniu do samochodów lub motocykli, a kilkadziesiąt kilometrów zasięgu wystarcza zawsze. Po trzecie, są małe i lekkie, a więc możesz je schować pod ławką albo postawić między samochodami. Najszerszym punktem jest kierownica – węższa niż w rowerze.

Jaką hulajnogę elektryczną wybrać?

Sprawdź jej kluczowe parametry oraz to, czy odpowiadają one Twoim oczekiwaniom.

1. Prędkość maksymalna

25 km/h to maksimum dla niezarejestrowanych pojazdów, a jednocześnie duża prędkość dla dorosłych i dzieci. Oczywiście hulajnogi o odpowiednio mocnych silnikach osiągają wyższe prędkości. Jeśli korzystasz z hulajnóg firm Bolt, Tier czy Lime, to wiesz, czy 20–25 km/h Ci wystarczy. Jeśli szukasz większych wrażeń, to rozejrzyj się za sprzętem rozpędzającym się do 50, 60, 80, a nawet do 100 km/h.

2. Zasięg na jednym ładowaniu

Bardzo ważny parametr, jeśli planujesz dalsze wyjazdy. Głównie od pojemności baterii będzie zależeć to, czy konieczne będzie doładowywanie albo siła Twoich mięśni. Na zasięg wpływają też: moc silnika, styl jazdy, stromizna i obciążenie hulajnogi.

3. Czas ładowania

Warto to sprawdzić. Jednak pamiętaj, że mocniejsze hulajnogi ładują się przez 7–8 godzin lub dłużej, a więc np. przez noc. Przy obecnym rozwoju baterii litowych 3-godzinny czas ładowania oznacza po prostu małą pojemność akumulatora, a tym samym maksymalny dystans na poziomie 10–15 km.

4. Maksymalny udźwig

Jeżeli ważysz więcej niż 100 kg, to zwróć uwagę na ograniczenia konkretnej hulajnogi. Niektóre modele mają udźwig wynoszący 150 kg lub więcej. Pamiętaj, że przeciążanie hulajnogi może ją uszkodzić.

5. Moc silnika

Im jest większa, tym stabilniejsza jest praca hulajnogi, zwłaszcza podczas podjazdów. Nie wiesz, jaka moc będzie odpowiednia? Zacznij od jednego silnika o mocny do 1000 watów. To dużo – wystarczająco dużo, aby dojechać w każde miejsce. Z kolei urządzenia o bardzo słabych silnikach, np. 250 watów, będą jechały powoli, a pod górkę – wcale. Jeśli oczekujesz więcej mocy i więcej wrażeń, to poszukaj u nas modeli z dwoma silnikami.

6. Rozmiar opon

Znaczenie mają zarówno rozmiar, jak i rodzaj opon. Większe opony to lepsza przyczepność, lepsza amortyzacja i skuteczność w terenie. Do jazdy szosowej wybieraj opony z łagodnym bieżnikiem, a do off-roadu – opony terenowe. Model opony zawsze możesz zmienić, ale nie rozmiar. Jeśli więc potrzebujesz dojechać do pracy po asfalcie, to wielkość kół nie będzie dla Ciebie kluczowa.

Czytaj więcej

How to Choose the Right Electric Scooter?